UPRATOVANIE ŽENY ZAŤAŽUJE, AKO KEBY FAJČILI KRABIČKU CIGARIET DENNE

UPRATOVANIE ŽENY ZAŤAŽUJE, AKO KEBY FAJČILI KRABIČKU CIGARIET DENNE

Výskum nórskych vedcov z Bergenskej univerzity v 22 zdravotníckych zariadeniach priniesol zaujímavé poznatky. Skúmaním pľúc 6 235 pacientov vedci zistili, že vdychovaním chemických výparov z bežne v domácnosti používaných prostriedkoch obmedzilo kapacitu pľúc žien porovnateľne, ako keby denne vyfajčili krabičku cigariet. U mužov upratujúcich v domácnosti sa tento jav nepreukázal.

Výskum prebiehal u viac ako šiestich tisíc respondentov v 22 zdravotných strediskách priebežne počas dvadsiatich rokov. Skúmalo sa, či pracujú ako profesionálny upratovači, či len pravidelne upratujú domácnosť.

Výskum zistil, že u žien došlo k výraznému poklesu kapacity pľúc. Tento pokles vedci porovnávali s osobami, ktoré denne po dobu 10-20 rokov vyfajčí krabičku cigariet. Zaujímavé bolo, že pri výskume sa neukázalo zníženie kapacity pľúc u mužov, čomu vedci úplne nerozumejú. Naznačili, že sa to môže stať, pretože mužské pľúca sú menej náchylné k napadnutiu čistiacimi chemikáliami. Skoršie výskum totiž ukázal, že mužské pľúca sú odolnejšie voči poškodeniu rôznymi dráždivými látkami vrátane tabakového dymu a prachu z dreva.

Autori naznačujú, že k zníženiu kapacity pľúc spôsobuje dráždenie sliznice dýchacích ciest, čo časom vyústi k trvalým zmenám v dýchacích cestách. Za pôvodcu označili rôzne bieliace látky a amoniak, ktoré mnohé čistiace prostriedky obsahujú. Tieto látky spôsobujú fibrotické zmeny v pľúcnom tkanive, ktoré sú navyše spojené s rizikom neskoršieho vzniku rakoviny pľúc.

zdroj: https://hobby.idnes.cz/cistici-prostredky-pro-domacnost-riziko-pro-zdravi-fyl-/hobby-domov.aspx?c=A180220_113138_hobby-domov_bma