KAŽDODENNÝ SVET CHEMIKÁLIÍ, KTORÉ NÁS OBKLOPUJÚ

KAŽDODENNÝ SVET CHEMIKÁLIÍ, KTORÉ NÁS OBKLOPUJÚ

V každej domácnosti nás obklopujú chemikálie, o ktorých možno ani netušíme a denne sa s nimi dostávame do kontaktu. Pozrite sa s nami do priemernej domácnosti, ktorú zostavil Európsky úrad spotrebiteľských zväzov.

KUCHYŇA

* Práčka a chladnička

Môžu obsahovať tzv. brómované spomaľovače horenia (BFR). Sú to chemické látky, ktoré sa používajú pri výrobe domácich spotrebičov, pretože majú schopnosť zadržiavať oheň. Sú toxické a ukladajú sa v živých organizmoch.

* Čistiace, pracie a umývacie prostriedky

Univerzálne čističe môžu obsahovať množstvo chemikálií, ktoré môžu dráždiť kožu, oči alebo sliznicu nosohltanu a spôsobovať zdravotné problémy vrátane alergie. V pracích prostriedkoch môžu byť látky, ktoré dráždia pokožku a môžu navodiť alergiu, niekedy obsahujú aj fosfáty.

* Saponáty na riad

Môžu obsahovať množstvo rôznych dráždivých chemických látok. Niektoré tiež obsahujú fosfáty, ktoré pri úniku do odpadových vôd podporujú rast vodných rias, ktoré hubia ryby.

* Prostriedky na hubenie hmyzu

Niektoré prostriedky, elektrické aj vo forme sprejov obsahujú 20 percent lindánu, ktorý pôsobí toxicky na pečeň, krv a nervový systém, a to rovnako pri vdýchnutí, pri kontakte s kožou či pri náhodnom prehltnutí.

* Čaj

Aj čaj môže obsahovať olovo, DDT alebo iné pesticídy. Preukázalo to už niekoľko spotrebiteľských testov. DDT je veľmi jedovatý pesticíd, ktorý sa hromadí v životnom prostredí aj v ľudskom tele.

 

* Osviežovače vzduchu

Z osviežovačov vzduchu sa uvoľňujú škodlivé látky, napríklad benzén, styrén alebo formaldehyd. Niektoré vôňe sú obzvlášť alergénne. Najnebezpečnejšie sú výrobky, ktoré sa po uvoľnení vône spaľujú – sviečky a tyčinky. Po nich nasledujú výrobky, ktoré sa vkladajú do elektrických zástrčiek. Škodlivé sú rôzne spreje alebo vône vyrobené na báze gélov a emulzií.

* Televízor, rádio s budíkom a počítač

Môžu obsahovať brómované spomaľovače horenia. Väčšina z nás je vystavená každodennému vplyvu týchto látok, lebo môžu z televízora či počítača unikať a my ich môžeme vdychovať.

* Sedačka

Vaša sedačka môže tiež pravdepodobne obsahovať brómované spomaľovače horenia.

 

* Hračky z umelej hmoty

V hračkách z PVC môžu byť ftaláty. Je to skupina chemických látok, ktoré sa používajú pri výrobe mäkkého plastu. Existuje podozrenie, že negatívne pôsobia na štítnu žľazu a niektoré môžu byť aj rakovinotvorné. Tiež môžu byť zdrojom kožných alergií. Ftaláty sú zakázané pri výrobe hračiek pre deti do troch rokov, na hračky pre staršie deti však žiadna právna úprava neeexistuje.

* Plienky

Plienky vašich detí môžu obsahovať prídavné roztoky, parfumy či farbiace prísady, alebo tiež tzv. butylovaný hydroxitoluén (BHT). Nachádza sa však vo veľmi malom množstve, takže nepredstavuje žiadne priame zdravotné riziko. Je však dobré si uvedomiť, že citlivá detská pokožka je neustále vystavená pôsobeniu chemikálií.

* Oblečenie

Kresby a nálepky na detských tričkách bývajú niekedy z PVC, ktoré obsahuje toxické ftaláty. Greenpeace nedávno poukázal na ďalšie nebezpečné toxické látky v značkových textilných výrobkoch Disney pre deti. Tričká s potlačou môžu obsahovať olovo, kadmium či organocíny. Už v roku 1998 bolo dokázané, že majú toxický vplyv na imunitu a vývoj cicavcov.

* Topánky

Chemické látky sa používajú aj pri výrobe obuvi, ide napríklad o ťažké kovy ako arzén, kadmium a olovo. Tiež môžu obsahovať rôzne farbivá, formaldehydy, nitrosamíny a prchavé organické zlúčeniny. Niektoré sú vyrobené aj z PVC.

Zdroj informácii: https://primar.sme.sk/c/2363267/vstupte-s-nami-do-sveta-chemikalii-o-ktorych-asi-nemate-ani-tusenie.html