V každej domácnosti nás obklopujú chemikálie, o ktorých možno ani netušíte a denne sa s nimi dostávate do kontaktu. Pozrite sa s nami do priemernej domácnosti, ktorú zostavil Európsky úrad spotrebiteľských zväzov.
Môžu obsahovať tzv. brómované spomaľovače horenia (BFR). Sú to chemické látky, ktoré sa používajú pri výrobe domácich spotrebičov, pretože majú schopnosť zadržiavať oheň. Sú toxické a ukladajú sa v živých organizmoch.
Môžu obsahovať brómované spomaľovače horenia. Väčšina z nás je vystavená každodennému vplyvu týchto látok, lebo môžu z televízora či počítača unikať a my ich môžeme vdychovať.
Univerzálne čističe môžu obsahovať množstvo chemikálií, ktoré môžu dráždiť kožu, oči alebo sliznicu nosohltanu a spôsobovať zdravotné problémy vrátane alergie. V pracích prostriedkoch môžu byť látky, ktoré dráždia pokožku a môžu navodiť alergiu, niekedy obsahujú aj fosfáty.
Môžu obsahovať množstvo rôznych dráždivých chemických látok. Niektoré tiež obsahujú fosfáty, ktoré pri úniku do odpadových vôd podporujú rast vodných rias, ktoré hubia ryby.
Niektoré prostriedky, elektrické aj vo forme sprejov, obsahujú 20 percent lindánu, ktorý pôsobí toxicky na pečeň, krv a nervový systém, a to rovnako pri vdýchnutí, pri kontakte s kožou či pri náhodnom prehltnutí.
Z osviežovačov vzduchu sa uvoľňujú škodlivé látky, napríklad benzén, styrén alebo formaldehyd. Niektoré vôňe sú obzvlášť alergénne. Najnebezpečnejšie sú výrobky, ktoré sa po uvoľnení vône spaľujú – sviečky a tyčinky. Po nich nasledujú výrobky, ktoré sa vkladajú do elektrických zástrčiek. Škodlivé sú tiež rôzne spreje alebo vône vyrobené na báze gélov a emulzií.
V hračkách z PVC môžu byť ftaláty. Je to skupina chemických látok, ktoré sa používajú pri výrobe mäkkého plastu. Existuje podozrenie, že negatívne pôsobia na štítnu žľazu a niektoré môžu byť aj rakovinotvorné. Tiež môžu byť zdrojom kožných alergií. Ftaláty sú zakázané pri výrobe hračiek pre deti do troch rokov, na hračky pre staršie deti však žiadna právna úprava neexistuje.
Detské plienky môžu obsahovať prídavné roztoky, parfumy či farbiace prísady, alebo tiež tzv. butylovaný hydroxytoluén (BHT). Nachádza sa však vo veľmi malom množstve, takže nepredstavuje žiadne priame zdravotné riziko. Je však dobré si uvedomiť, že citlivá detská pokožka je neustále vystavená pôsobeniu chemikálií.
Kresby a nálepky na detských tričkách bývajú niekedy z PVC, ktoré obsahuje toxické ftaláty. Greenpeace nedávno poukázal na ďalšie nebezpečné toxické látky v značkových textilných výrobkoch Disney pre deti. Tričká s potlačou môžu obsahovať olovo, kadmium či organocíny. Už v roku 1998 bolo dokázané, že majú toxický vplyv na imunitu a vývoj cicavcov.
Samozrejme, že chémiu nie je možné úplne eliminovať. Asi nevyhodíte chladničku či všetko oblečenie. Ale môžete urobiť pár zmien v domácnosti, ktoré vám prinesú úžitok.
Čistí iba s použitím vody a špeciálnych čistíkov, ktoré sú spojením mikrovlákna s technológiou nanostriebra. Je bez použitia chémie, úplne bezpečná a pre vás aj vaše deti neškodná.
Zdroj informácii: https://primar.sme.sk/c/2363267/vstupte-s-nami-do-sveta-chemikalii-o-ktorych-asi-nemate-ani-tusenie.html
Máte záujem o spoluprácu alebo
o predstavenie produktu? Napíšte nám.